ve 2 times as many kilograms of peanuts as of sunflower seeds.
-Peanuts cost $15/kg and sunflower seeds cost $8/kg.
-Boris has $152 to spend.
If you let x=kilograms of peanuts andy=kilograms of sunflower seeds, write a system of equations with elimination that could be used to solve Boris' problem.