 Number Patterns homework Help at TutorEye

# Number Patterns homework Help at TutorEye

Get 24/7 Number Patterns assistance at TutorEye. Our experts will help you understand the concepts, formulas to apply and solve homework problems for achieving better grades in class.

## Top Questions

t schedule 3 people for the day my % scheduled is 78.57% My question is how did the computer come up with the 78.57%?
View More

I would love to get a written solution. I did the other proof tree that you can see in the attaached files. So its supposed to look like that Thank You.
View More

xtbook. i really need in in half an hour
View More

## Number Patterns:

Estimation is the method to calculate the solution quickly and roughly, it gives an approximate answer which is near to the correct value. It is also used to check the already solved answers, in the estimate method we round off numbers to 1 or 2 significant figures.

## Number Patterns Sample Questions:

Question 1: Find the missing value in the given series

1,4,27,16,___,36,343

(a) 120

(b) 125

(c) 40

(d) 85

Explanation: We observe that all odd number are in cubes and all even numbers are the square form.

Question 2: Following the pattern, complete the series?

14, 24, 16, 46, 10, 76, ___

(a) -4

(b) 4

(c) 9

(d) 0

Explanation: 3 x 5 - 1^2= 15- 1= 14

4 x 5 + 2^2=20 + 4 = 24

Question 3: Find the incorrect number in the given series?

11, 11.5, 24, 73.5, 294, 1482.5,8898

(a) 11.5

(b) 73.5

(c) 294

(d) 1482.5

Explanation: 11 x 1 + 0.5 x 1= 11 + 0.5 = 11.5

11.5 x 2 + 0.5 x 2= 23 + 1 = 24

Question 4: Following the pattern, complete the series?

121, 139, 161, 189, ___

(a) 220

(b) 225

(c) 219

(d) 221

Explanation: 121 + 18 = 139

139 + 22 = 161

Question 5: Following the pattern, complete the series?

169, 179, 164, 184, 159, ___

(a) 189

(b) 179

(c) 169

(d) 185

Explanation: 169 + 10 = 179

179 - 15 = 164

Question 6: Following the pattern, complete the series?

225, 100, 36, 9, 1, ___

(a) 0

(b) -1

(c) 2

(d) 5

Explanation: 225 - 5^3 = 225-125 = 100

100 - 4^3 = 100 - 64 = 36

Question 7: Following the pattern, complete the series?

500, 250, 750, 187.5, 937.5, ___

(a) 156.5

(b) 156.25

(c) 156.75

(d) 156

Explanation: 500/2 = 250

250 x 3 = 750

Question 8: Following the pattern, complete the series?

49, 170, 196, 757, 2832, ___

(a) 1400

(b) 14384

(c) 14385

(d) 14346

Explanation: 49 x 1 + 11^2 = 49 + 121 = 170

170 x 2 - 12^2 = 340 - 144 = 196

Question 9: Following the pattern, complete the series?

1, 10, 3, 36, 5, 78, ___

(a) 7

(b) 81

(c) 8

(d) 9

Explanation: 1 x 2 - 1^2 = 2 - 1 = 1

2 x 3 + 2^2 = 6 + 4 = 10

Question 10: Following the pattern, complete the series?

4, 8, 32, 192, 1536, ______

(a) 15,360

(b) 18,358

(c) 15,365

(d) 18,350