Search how-to-graph-linear-equations-please

How to graph linear equations please

 
 

Top Questions

3.Linear programming graph and solve In preparing food for the college cafeteria, a dietitian will combine volume pack A and volume ...

combine volume pack A and volume pack B. Each pound of volume pack A costs $2.50 and contains 4 units of carbohydrate, 3 units of protein, and 5 units of fat. Each pound of volume pack B cost $1.50 and contains 3 units of carbohydrate, 4 units of protein, and 1 unit of fat. if minimum monthly requirements are 60 units of carbohydrates, 52 units of protein, and 42 units of fat, how many pounds of each food pack will the dietitian use to minimize costs?
View More

4.linear programming graph and solve In preparing food for the college cafeteria, a dietitian will combine volume pack A and ...

combine volume pack A and volume pack B. Each pound of volume pack A costs $2.50 and contains 4 units of carbohydrate, 3 units of protein, and 5 units of fat. Each pound of volume pack B cost $1.50 and contains 3 units of carbohydrate, 4 units of protein, and 1 unit of fat. if minimum monthly requirements are 60 units of carbohydrates, 52 units of protein, and 42 units of fat, how many pounds of each food pack will the dietitian use to minimize costs?
View More

1.AU MAT 120 Systems of Linear Equations and Inequalities Discussion

mathematicsalgebra Physics