the cost per kilogram of the edible of the lamb
Answer with 2 decimal place
2. A beef tenderloin costs $34.17 per kilogram before trimming and the percentage of yield is 80%. What is the cost per kilogram of the usable portion of the beef tenderloin?
(Answer with 2 decimal places)
3. The cost of a portion of roast sirloin of beef with potatoes and vegetables is $4.70. If we desire a 41% food cost, what should the menu price be? Round your answer to the nearest penny.
(Answer with 2 decimal places)
4. The cost of a portion of grilled halibut with boiled potatoes & vegetables is $4.69. If we desire a 27% food cost, what should the menu price be? Round your answer to the nearest penny.
(Answer with 2 decimal places)
5. The cost of a caesar salad is $2.38. If we desire a 31% food cost, what should the menu price be? Round your answer to the nearest penny.
(Answer with 2 decimal places)
6. The cost of a pulled pork sandwich with coleslaw and fries is $3.14. If we desire a 37% food cost, what should the menu price be? Round your answer to the nearest penny.
(Answer with 2 decimal places)
7. The cost of a portion of deep fried chicken with corn fritters and fries is $4.55. If we set a menu price of $15.75, what would the food cost percentage be?
(Answer with 2 decimal places)
8. The cost of a veal piccata complete with penne pomodoro & vegetables is $6.03. If we set a menu price of $18.50, what would the food cost percentage be?
(Answer with 2 decimal places)
9. The cost of a portion of beef goulash complete with spaetzle and vegetables is $5.82. If we set a menu price of $15.50, what would the food cost percentage be?
(Answer with 2 decimal places)
vial. You wait anxiously in line for your village elder, Glenda, Devourer of 53 Chicken Nuggets In A Single Sitting, to assign you your new title. o Choose the greatest accomplishment you have completed thus far, and write a narrative from your point of view about what it would look like if you were to be bestowed an official title at a birthday ceremony.
Is my essay prompt . I need help with making a thesis and outline